Kuvaus
Teos sisältää happovapaat taustapahvin ja paspatyoun. Jos haluat että kehystän tämän valmiiksi lisä kustannuksia siitä tulisi noin 35 - 50 euroa materiaalista riippuen.
280,00 €
Teos sisältää happovapaat taustapahvin ja paspatyoun. Jos haluat että kehystän tämän valmiiksi lisä kustannuksia siitä tulisi noin 35 - 50 euroa materiaalista riippuen.
Paino | 1 kg |
---|---|
Mitat | 50 × 41 × 1 cm |
Aihe | Ihmishahmo, Naivismi |
Koko (ilman kehyksiä) | 35 x 27 cm |
Leveys (rajausluokka) | 40-80 cm |
Taiteilija | |
Tekniikka | Grafiikka |
Haluatko saada lisätietoja teoksesta tai tehdä tarjouksen? Täytä alla oleva lomake ja olemme sinuun yhteydessä mahdollisimman pian.
Kaikki myytävä taide on myös lainattavissa. Jos haluat piristää kotisi tai työpaikkasi ilmettä esimerkiksi vuodenajan mukaan tai et ole aivan varma taideostopäätöksestäsi, lainaaminen on hyvä vaihtoehto. Teosten lainaaminen alkaen 20€/kk, alta näet tämän kyseisen teoksen vuokrahinnan.
Taidemaalari ja graafikko. Syntynyt 1944 Kurikassa, asuu ja työskentelee Naantalissa.
Turun piirustuskoulu, 1965 - 1967
Turun sanomien taiteilija, 1973 - 1976
Yksityisnäyttelyitä Suomessa, Ruotsissa, Espanjassa, Japanissa, Hollannissa, Venäjällä ja Saksassa.
Teoksia mm. seuraavissa kokoelmissa : Lahden ja Rauman taidemuseot, Nelimarkka museo, Yrjö A Jäntin taidesäätiö, Tervakosken taidesäätiö, Paulon säätiö, Suomen pankki, Huhtamäki Van Leer-kokoelmat, Majvik-kokoelmat, Suomen Gallupin Säätiön kokoelmat, OKO ja Nordea pääkonttori, ym.
Pentti Koivikon kuvien maailma on vienon hymyn maa, mutta operetti se ei ole. Sen ihmiset ovat aivan todellisia ihmisiä. Kenties vain hieman onnellisempia. Taidemaalari-graafikko-piirtäjä Pentti Koivikko on pitänyt neljännesvuosisadan aikana yli 50 yksityisnäyttelyä. Nykyään hänet tunnetaan yhä enemmän serigrafioistaan, öljyvärimaalausten lisäksi. Niiden omaleimaisuus näkyy aiheiden käsittelyssä. Hänen teoksensa tunnistaa Koivikoksi jo kaukaa. Värien käyttäjänä ja uudistajana Koivikon varmuus on kasvanut silmiähivelevän kauniiksi ja hienostuneeksi.
Lisää teoksia taiteilijalta Pentti Koivikko