OMA TILI

Aulis Uotila - Olostunturi - Öljyvärimaalaus

250,00 

1 varastossa

Tuotetunnus (SKU): uotila8 Osasto: Avainsana tuotteelle

Lisätiedot

Mitat 30 × 33 × 4 cm
Aihe

Lappi, Luonto

Leveys (rajausluokka)

Alle 40 cm

Taiteilija

Tekniikka

Maalaustaide

Koko (ilman kehyksiä)

19 x 21 cm

Taiteilija: Aulis Uotila

Taiteilija Aulis Vihtori Uotila syntyi 15.8.1935 Laitilassa. Hän kävi Turun taiteilija yhdistyksen piirustuskoulun vuosina 1959 - 61. Löytyy suomen kuvataidematrikkelista.

Kymmeniä yhteis- ja yksityisnäyttelyjä eri puolilla Suomea sekä ulkomailla mm. Ranskassa, Norjassa, Taanskassa, Venäjällä, Bulgariassa ja Ruotsissa.

Hänen teoksia löytyy mm. Rauman taidemuseosta, Suomen valtion kokoelmista, Turun, Uudenkaupungin, Haminan, Mikkelin, Kotkan kaupunkien kokoelmista.

Uotila on toiminut kuvamataidon- ja piirustuksen opettajana Halikon-Kuusjoen kansalaisopistolla 1974 - 80.

Hän on toiminut useissa luottamustehtävissä mm. Salon taiteilijaseuran kunniapuheenjohtajana ja Turun taiteilijaseuran johtokunnan jäsenenä.

Lisää teoksia taiteilijalta Aulis Uotila

Taidetalo Ryynänen

OSTOKSILLE
Laadukkaan taiteen ostopaikka niin myymälässä kuin netissäkin.

Tee tarjous.
Kun löydät mieleisesi teoksen mutta haluaisit vielä neuvotella hinnasta - voit tehdä tarjouksen.